Kariyer Park Uzman Okulu

Sürekli Güncellenen Eğitim Videoları ve Arşiviyle  KARİYER PARK'ta Sizleri Bekliyor

Uzaktan Eğitimler  

ÖĞRENMEDE “TAGUL” DEVRİ


 

ÖĞRENMEDE “TAGUL” DEVRİ

 

Metin Kutusu: ÖĞRENMEDE “TAGUL” DEVRİ

tagul logo ile ilgili görsel sonucu

 

Tagul bir kelime bulutu oluşturma sitesidir. Tagul’ı kullanıma başlamak için öncelikle kayıt olmak gerekiyor. Kayıt işleminden sonra “create now” butonu ile kelime bulutu tasarlamaya başlayabiliriz.

 İçinde biz kullanıcılara sunulan onlarca şekilden istenilen şekli seçerek işleme başlıyoruz. Şekillerin içinde yer almasını istediğimiz kelimeleri ve tekrar etme sayısını tanımlıyoruz. Kelimelerin renklerini, boyutlarını, yazı tiplerini, şekil üzerindeki konumunu ayarlama özgürlüğü yine biz kullanıcılara verilmiştir. Sitenin sol tarafında kullanım paneli yer almaktadır. Sitenin dili İngilizcedir.

Sitenin sol tarafında kelime bulutu oluşturma alanı yer almaktadır. Üstte Words(kelimeler) kısmı yer almaktadır import words den istediğimiz metini yazabiliriz veya web linkinide verebiliriz. Altta ortak kelimeleri kaldır- numaralar kaldır- kök salmak seçeneklerini tercihe göre aktif edebiliriz, onayladıktan sonra tercihe tekrar edilecek kelime sayısında arttırma veya azaltma yapabiliriz.

Metin Kutusu:

 

Shapes(şekiller) kısmında kullanıcıları oluşturmak istedikleri kelime bulutuyla ilgili birçok şekil karşılamaktadır, bunlardan istenilen şekli seçebiliyoruz. Fonts(Yazı tipleri) kısmından yazı tipi seçilebilir. Layout(düzen) kısmından kelimelerin bulutta bulunma şekilleri ayarlanabiliyor. colors and animation(renkler ve animasyon) kısmından kelimelerin/ şekilin rengi ile ilgili ayarlar yapılıyor, animasyon veriliyor. Download and share(indir ve paylaş) kısmında hazırlanan kelime bulutunun indirilme ve paylaşılma şekilleri hakkında tercihler sunulmaktadır.  Sitenin sağ tarafında bulunan alandan kelime bulutunun tasarımına ulaşılabilmektedir. Tasarım üzerinde yeniden değişiklik yapılmak istenirse Düzenleme Modu’ndan kelimelerin renkleri üzerinde değişiklik yapılabilmektedir. Kelime bulutu tamamlandıktan sonra tasarımınızı ister paylaşın, isterseniz de logo haline dönüştürüp kupaya ya da tişörte bastırın ve satın alın. Tagul ı diğer kelime bulutu oluşturma sitelerinden ayıran özelliği ise içerinde barındırdığı şekil sayısı ve kelimelere link verilebilme özelliğidir.

Günümüzde klasik öğretim yöntem ve metotlarının dışına çıkılarak yeni nesil yöntem ve metotlar kullanılması gerekmektedir. Web 2.0 teknolojisi kullanılarak öğrenci derste aktif hale getirilir ve katılımcı bir sınıf ortamı oluşturulur. Teknoloji okuryazarı bireyler yetiştirilir, öğrenciler Tagul ı kullanarak oluşturdukları ürünü görünce bir şeyler ürettiklerini somut olarak görür ve bunun devamının olması için gayret gösterirler ayrıca kelime bulutu tasarımı tamamen öğrenciye ait olduğu için bireysel öğrenme yöntemiyle en etkili öğrenme gerçekleştirilmiş olur. Eğitimde Tagul kullanılarak derslerde anlatılan konuda kalıcılık sağlanabilir. Konunun ana kelimeleri kelime bulutu içinde bir arada verilerek toparlanmış olur ve en önemli kelimeler daha büyük yazılacağı için dikkat çekicilik sağlanır. Tagul programı kullanımı öğrenciye öğretebilir daha sonra öğretmen derste anlattığı konu ile ilgili öğrenciden kelime bulutu oluşturması istenebilir. Böylelikle öğrencinin derse odaklanması sağlanır ve öğrenci konuyu çok daha iyi anlamış olur.

Tagul uzaktan eğitimde kullanarak öğrencilerin dikkati çekilmiş olur. Kelime bulutuna sayfalarca anlatılan konunun kısaca toparlanması ve özetlenmesi olarak yaklaşılabilir. Öğrenciler uzaktan eğitim platformunda sayfalarca anlatılan ders içeriklerini karşılarında görünce derse karşı önyargı ve isteksizlikle yaklaşabilirler. İşte tam da bu anda karşımıza kelime bulutlarıyla oluşturulan görseller devreye giriyor. Uzaktan eğitim platformunda sayfalarca anlatılan konuda en çok tekrar eden kelimeler ve konu için önemli olan kelimeler bir arada verilirse hem öğrenci için dikkat çekici olur hem de uzaktan eğitim sistemimize canlılık getirilmiş olur. Tagul da oluşturulan kelime bulutunda kelimelerin üzerine gelince kelimeler büyüyor bu özelliği ile en karmaşık yapıdaki şekilde bile kelimeler net olarak okunabilir. Tagul’ı diğer kelime bulutlarında ayıran en önemli özellik kelimelere link verilebilme özelliği demiştir. Bu özelliği ile Tagul’ın uzaktan eğitim platformu için muhteşem bir araç olduğunu söyleyebiliriz. Hazırlanan kelime bulutunda öğrenci kelimelerin üzerine gelince o kelimeyle ilgili oluşturulan web sayfasına yönlendirilebilir. Böylece öğrenci kelimeyle ilgili çok daha fazla bilgiye isteği dâhilinde ulaşabilir.

Derslerde web 2.0 kullanan öğretmen değerlendirmede klasikliğin dışına çıkmış olur. Web 2.0 beraberinde bazı özgürlükler getirmektedir. Bunlardan belki de en önemlisi zaman ve mekân konusunda özgürleşmektir.  Öğretmen daha kısa zamanda daha çok bilgi verebilecektir.

Mobil öğrenme, uzaktan eğitimin mobil araçlarla gerçekleştirildiği bir platformdur.  Mobil öğrenme platformları, öğrenmenin mobil cihazlarla zamandan ve mekândan bağımsız olarak istenilen yerde gerçekleştirilebildiğini göstermektedir. Mobil öğrenme, mobil cihazlarla yapılarak hayatımıza öğrenmede taşınabilirlik kolaylığını getirmiştir. Günümüzde her insanın elinin altında artık en az bir mobil araç bulunmaktadır. Mobil araçlarla içinde barındırılan platformlar ile de öğrenciler her an her yerden öğrenme platformuna ulaşabilmektedirler. Öğretmen dersinde kullanmak ve öğrencileriyle daha rahat içerik paylaşımı yapmak için bir platform belirler, bu platformda gerek duyduğu zaman paylaşımlar yapar. Öğrenciler mobil cihazları sayesinde öğrenme içeriklerine rahatlıkla her yerden ulaşabilirler. Mobil öğrenme platformuna girdiklerinde karşılarında uzun, sıkıcı paragraflar görünce paylaşımlara olması gereken özeni göstermeyebilirler, fakat bunun yerine öğretmen paylaşımındaki kelimelerle bir kelime bulutu oluşturup bunu mobil öğrenme platformunda paylaşırsa paylaşımlar öğrenciler için çok daha ilgi uyandırıcı bir hal alabilir. Ayrıca mobil öğrenmede Tagul kullanılarak öğrencilerin konu bilgisi ölçülebilir. Öğretmen, tüm öğrencilerinden mobil öğrenme platformundan paylaşılan konuda önemli gördükleri kelimelerle oluşturacakları kelime bulutunu paylaşmalarını isteyebilir, böylece sınıftaki öğrencilerin konuyla ilgili önemli gördükleri kelimeleri bir arada görmeleri sağlanabilir.

Klasik konu anlatımlarının dışına çıkmak isteyenler için Tagul öneri listesinin başlarında yer alabilecek bir araçtır.

 

 

Sepetim

Sepetim

Resim Ürün Adı Adet Birim Fiyatı