Kariyer Park Uzman Okulu

Sürekli Güncellenen Eğitim Videoları ve Arşiviyle  KARİYER PARK'ta Sizleri Bekliyor

Uzaktan Eğitimler  

kahoot Nedir ?


 

 

 

 

Kahoot genel bir ifadeyle ölçme aracıdır. Fakat klasik ölçme araçlarından farkı eğlenceli olması. Pekâlâ, eğlenceli olmasından kastım nedir? Sonuç itibari ile öğretim düzeyini belirlemek için gerek başta gerek ortada gerekse sonunda bir takım ölçmeler yapmamız gerekiyor. Kahoot bir Web 2.0 aracı ve web 2.0 araçlarından önce bu ölçme işlemleri sözlü ya da kağıt üzerinde yazılı şeklinde yapılıyordu. Öğrencilerin çoğu için ölçmeye tabi tutulmak stresli bir durum. Stresli olduğu kadar da sıkıcı. Hal böyle olunca duruma bir parça renk bir takım değişiklikler katılması öğrenciyi sınav stresinden uzaklaştıracaktır. İşte Kahoot tam da bahsettiğim renk ve değişiklikleri içeriyor. Oldukça renkli bir ara yüze sahip, açıkçası ben ilk gördüğümde “Tabu” oyununu anımsamıştım. Bu sayede dikkatimi bir hayli çekmişti. Değişiklikten kastım ise sınavı mobil ortamda uyguluyor olmanız bahsettiğim gibi klasik ölçme araçlarından burada ayrılıyor. Bu konudan az sonra daha detaylı bahsedeceğim. Şimdi gelelim nasıl kullanılacağına;

İlk olarak “get.kahoot.com” adresine girip üye olmamız gerekiyor. Adrese girdiğimizde karşımıza dinamik bir ekran çıkıyor, ekranın sol üst köşesinde bulunan “sign up for free” butonunu tıklamamız gerekiyor.

Ardından bizlere rolümüzü soran bir pencere açılıyor. Seçeneklerden “I’m a teacher” seçiyoruz ve hangi okulda çalıştığımızı belirtip kullanıcı adı, e-mail adresi ve şifre oluşturmamız bekleniyor. Bilgiler girildikten sonra “create account” butonuna tıklayıp üyeliğimizi oluşturmuş oluyoruz. Daha sonra “sign in” butonuna tıklayarak az önce vermiş olduğumuz e-mail ve şifre bilgilerini girerek oturuma giriş yapıyoruz.

Rolümüze “I’m a teacher” diyerek öğretmen olduğumuzu bildirdik. Bundan sonraki aşamada öğrencilerimize istediğimiz derste istediğimiz soruları yazarak quiz hazırlayabiliriz. Kahoot bize quizin yanı sıra anket ve tartışma da hazırlama imkanı sunuyor. Karşımıza çıkan bu seçeneklerden quizi seçiyoruz ve quiz için bir isim belirliyoruz. Karşımıza bir satır çıkıyor buraya soruyu yazıyoruz, sayfanın alt kısmında sıralanmış “answers” satırlarına şıkları yazıp doğru cevabı yazdığımız satırın altındaki “incorrect” seçeneğini “correct” olarak çeviriyoruz. Aynı zamanda soru eklemek için en altta bulunan “+Add question” butonuna ve silmek için de yine aynı yerde bulunan “-Delete question” butonuna tıklamamız yeteri olacaktır. Soru hazırlama işlemimiz tüm kolaylığıyla bu şekilde devam ediyor. Çalışmamızı bitirdikten sonra quizi başlatmak için “play” butonuna tıklıyoruz ve ekrandaki “launch” butonuna basarak öğrencilerin quize başlaması için verilen kod ekrana geliyor. Siz de öğrencilerinizle bu kodu paylaşarak sınava başlamalarını sağlıyorsunuz.

Kahoot’un ara yüzü ve kullanılışı bu şekildeydi. Şimdi gelelim Kahoot’un mobil öğrenme üzerindeki etkisine. Öğrenciler tablet ya da akıllı telefonlarıyla bu uygulamayı kullanabiliyorlar. Öğrenciler için sıkıcı, stresli bir durum olan sınav, sözlü olayları Kahootla farklı bir boyut halini alıyor. Bu durum öğrenciyi olumlu etkilediği için öğretmeni ve ders başarısını da olumlu etkilemiş oluyor. Mobil öğrenme için öğrenmenin mobil ortamlarda (akıllı telefon, tablet, ipod vb ciazlarda) kullanılabilir olması gerekmektedir. Aslına bakarsanız gelişen ve değişen öğretime, önce öğretmenlerin ve öğretmenlerini model alan öğrencilerin garipsemeden adapte olması gerekiyor. Web 2.0 araçlarının, mobil uygulamaların gelişmediği ve hatta uzaktan eğitim hizmetinin verilmediği dönemlerde kalem, kağıt gibi nesnelerin kullanılması, örgün eğitim görülmesi ne kadar normalse teknolojinin geliştiği ve artık eğitimin bir parçası olduğu bu dönemde uzaktan eğitim ve mobil uygulamaların kullanılması da bir o kadar normal olmalıdır. Öyle ki çoğu çocuğun elinde akıllı bir mobil cihaz var. Bu cihazları öğretim için de pek tabi kullanabiliriz. İşte mobil öğrenme ve uzaktan eğitim burada devreye giriyor. Öğrencileri alışılagelmiş kalıba sokmak yerine mobil öğrenmenin bizlere sunduğu farklı yolları deneyebiliriz. Bunun için Kahoot çok iyi ve yerinde bir örnek olacaktır. Öğretmen yine ölçmeyi yapacaktır, Kahootla değişen yalnızca ortam ve öğrencilerin verimli ders başarısı olacaktır.

Uzaktan eğitim için de Kahoot kullanışlı bir uygulamadır. Çünkü bu uygulamaya her ortamda erişilebiliyor ve öğretmenin vermiş olduğu süre zarfında soruların cevaplanması gerekiyor.

Sepetim

Sepetim

Resim Ürün Adı Adet Birim Fiyatı